• 32881 марта ўқилди
Бино ёки иншоотни ижарага бериш шартномаси бўйича ижарага берувчи ижарага олувчига бино ёки иншоотни вақтинча эгалик қилиш ва фойдаланиш ёхуд вақтинча фойдаланиш учун топшириш мажбуриятини ўз зиммасига олади.
Уй-жойнинг ижара шартномаси ёзма шаклда тузилади, унинг нотариус орқали тасдиқлаш талаб этилмайди.
• Уй-жойни ижарага бериш шартномасининг муддати 5 йилгача.
Ижарага олувчи ва унинг оила аъзоларининг талабига биноан шартнома оила аъзоларининг биттаси билан тузилиши мумкин. Ижарага олувчи вафот этган ёки уй-жойдан чиқиб кетган тақдирда, шартнома уй-жойда яшаб турган оила аъзоларининг бири билан тузилади.
Шартномада уй-жойда ижарага олувчи билан бирга доимий яшайдиган фуқаролар кўрсатилиши лозим.
Кўчмас мулк шартномаларини давлат солиқ хизмати органларида ҳисобга қўйишда тўлов ундирилмайди.
Ижара шартномасини рўйхатга қўйиш учун ҳаволага ўтинг.
Тузилган шартномани солиқ органлари ҳисобига қўймаслик жарима солишга сабаб бўлади.
Шартномани давлат ҳисобига қўйиш ijara.soliq.uz портали орқали бепул амалга оширилади.
• Фуқаролар ўртасида бинони, иншоотни ёки уларнинг бир қисмини, турар жойни ижарага бериш шартномасининг, текин фойдаланишга бериш шартномасининг мавжуд эмаслиги ёхуд давлат солиқ органларида ижарага бериш шартномасининг мажбурий ҳисобга қўйилишига риоя этмаслик, базавий ҳисоблаш миқдорининг 5 бараваридан 10 бараваригача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади.
Уй-жойни ижарага берувчининг мажбуриятлари
• Ижарага берувчи ижарага олувчига доимий яшаш учун яроқли бўш уй-жойни бериши лозим.
• Ижарага берувчи ижарага берилган турар жой жойлашган уйдан тегишли даражада фойдаланишни амалга ошириши, ижарага олувчига ҳақ эвазига зарур коммунал хизмат кўрсатиши ёки хизмат кўрсатилишини таъминлаши, кўп квартирали уйнинг умумий фойдаланиладиган мол-мулки ва турар жой биносида жойлашган коммунал хизмат кўрсатиш қурилмалари таъмирланишини таъминлаши шунингдек уй-жойдан фақат ижара шартномасида кўрсатилган мақсадларда фойдаланишни таъминлаш чораларини кўриши лозим.

• 32868 количество просмотров
По договору аренды здания или сооружения арендодатель обязуется передать во временное владение и пользование или во временное пользование арендатору здание или сооружение.
Договор аренды жилого помещения оформляется письменно, его нотариальное удостоверение не обязательно.
• Максимальный срок договора аренды жилого помещения - не более 5 лет.
По требованию нанимателя и членов его семьи договор может быть заключен с одним из членов семьи.
В случае смерти нанимателя или его выбытия из жилого помещения договор заключается с одним из членов семьи, проживающих в жилом помещении.
В договоре должны быть указаны граждане, постоянно проживающие в жилом помещении вместе с нанимателем.
Договор аренды недвижимого имущества обязательно должен быть поставлен на учет в органы государственной налоговой службы на бесплатной основе через портал ijara.soliq.uz.
За непостановку на учет в налоговом органе предусмотрен административный штраф в размете от 5 до 10-кратного размера БРВ.
Минимальные ставки арендной платы для физических лиц, сдающих имущество в аренду на 2025 год.
Обязанности наймодателя
• Наймодатель обязан предоставить нанимателю свободное жилое помещение в состоянии, пригодном для постоянного проживания.
• Наймодатель обязан осуществлять надлежащую эксплуатацию жилого дома, в котором находится сданное в наем жилое помещение, предоставлять или обеспечивать предоставление нанимателю за плату необходимых коммунальных услуг, обеспечивать проведение ремонта общего имущества многоквартирного дома и устройств для оказания коммунальных услуг, находящихся в жилом помещении, а также принимать меры по обеспечению использования помещения только в целях, указанных в договоре найма.