• 31911 марта ўқилди
Низомга мувофиқ, Вазирлик спорт соҳасида ягона давлат сиёсатини амалга оширувчи давлат бошқаруви органи ҳисобланади.
Қуйидагилар Вазирликнинг асосий вазифалари ҳисобланади
• ҳар бир шаҳарча, қишлоқ, овулда, шунингдек, шаҳарлар, шаҳарчалар, қишлоқлар ҳамда овуллардаги ҳар бир маҳаллада аҳоли, айниқса, болалар ва ёшлар ўртасида спорт билан шуғулланишни оммалаштириш, оммавий спорт турлари ва соғлом турмуш тарзини юритишга кенг жалб этиш борасида кенг кўламли ишларни ташкил этиш, уларни спорт билан мунтазам равишда шуғулланишга жалб этиш, спорт таълими тизимини такомиллаштириш ва рақамлаштириш, спорт турлари бўйича юқори натижаларга эга спортчилар захирасини яратиш;
• спорт инфратузилмасини ривожлантириш, шу жумладан, қишлоқ ва чекка ҳудудларда спорт объектларини кўпайтириш, спорт маркетингини ривожлантириш, спорт объектларини давлат-хусусий шериклик асосида самарали бошқариш ҳамда соҳани босқичма-босқич тўлиқ рақамлаштириш, нодавлат спорт объектлари ва муассасалари тармоғини кенгайтириш, уларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш;
• мамлакатимизда профессионал спортни, шу жумладан, жамоавий, қишки ва экстремал спорт турларини ривожлантириш, илғор халқаро тажрибани ҳисобга олган ҳолда, спорт тайёргарлиги жараёнига замонавий технологияларни жорий этиш, барча спорт турлари бўйича миллий чемпионатлар даражаси ва сифатини ошириш, халқаро ва минтақавий мусобақалар ташкил этиш, носоғлом спортга қарши тизимли чоралар кўришни таъминлаш;
• Олимпия ва Паралимпия, Осиё ва Параосиё ўйинлари, жаҳон, Осиё ва Параосиё чемпионатлари ва бошқа халқаро мусобақа ва турнирларда муваффақиятли иштирокини таъминлаш учун истиқболли спортчларни тайёрлаш;
• паралимпия ҳаракатини ривожлантириш, шу жумладан, жисмоний имконияти чекланган ва ногиронлиги бўлган шахсларга спорт билан шуғулланиш учун шарт-шароитларни кенгайтириш, инфратузилма яратиш, иқтидорли спортчиларни саралаб олиш (селекция ишларини амалга ошириш) ва профессионал спортга йўналтириш, малакали мутахассисларни тайёрлаш.
Шунингдек, Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси, Ўзбекистон Миллий паралимпия қўмитаси, спорт федерациялари (ассоциациялари) ҳамда жисмоний тарбия ва спорт соҳасида бошқа нодавлат нотижорат ташкилотлар фаолиятини ривожлантиришга кўмаклашади.
Вазирлик таркибига қуйидаги ОТМлар киради:
• Ўзбекистон давлат жисмоний тарбия ва спорт университети ҳамда унинг Нукус ва Фарғона филиаллари;
• «Россия давлат жисмоний тарбия, спорт, ёшлар ва туризм университети» федерал давлат бюджети олий таълим муассасасининг Самарқанд филиали;
• Жисмоний тарбия ва спорт бўйича мутахассисларни қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш институти ҳамда унинг Нукус, Самарқанд ва Фарғона филиаллари.
Ўзбекистон Республикаси Спортни ривожлантириш вазирлигининг ягона ишонч телефони: +998-55 520-90-07;

• 31917 количество просмотров
В соответствии с Положением, Министерство развития спорта подчиняется Кабинету Министров Ресублики Узбекистан и обеспечивает реализацию единой государственной политики в области спорта.
Основными задачами Министерства являются:
• организация широкомасштабных мероприятий в каждом городе, селе, а также в каждом микрорайоне городов и поселков по популяризации спорта среди населения, особенно детей и молодежи, привлечению их к массовым физкультурно-спортивным и здоровый образ жизни, привлечение их к регулярным занятиям спортом, совершенствование и цифровизация системы спортивного образования, создание резерва спортсменов с высокими результатами в спорте;
• развитие спортивной инфраструктуры, в том числе увеличение количества спортивных объектов в сельской и отдаленной местности, развитие спортивного маркетинга, эффективное управление спортивными объектами на основе государственно-частного партнерства и поэтапная полная цифровизация отрасли, расширение сети негосударственных государственные спортивные сооружения и учреждения, их государственная поддержка;
• развитие в нашей стране профессионального спорта, в том числе командного, зимнего и экстремального, с учетом передового мирового опыта, внедрение современных технологий в процесс спортивной подготовки, повышение уровня и качества национальных первенств по всем видам спорта, организация международных и региональных соревнований;
• подготовка перспективных спортсменов для успешного участия в Олимпийских и Паралимпийских, Азиатских и Паразиатских играх, чемпионатах мира, Азиатских и Паразиатских чемпионатах, других международных соревнованиях и турнирах.
Министерство также содействует развитию деятельности Национального олимпийского комитета Узбекистана, Национального паралимпийского комитета Узбекистана, спортивных федераций и ассоциаций, других негосударственных некоммерческих организаций в области физической культуры и спорта.
В состав Министерства входят следующие вузы:
• Узбекский государственный университет физической культуры и спорта и его филиалы в Фергане и Нукусе;
• филиал Федерального государственного бюджетного образовательного учреждения высшего образования «Российский государственный университет физической культуры, спорта, молодежи и туризма» в городе Самарканде.
• Институт переподготовки и повышения квалификации специалистов физической культуры и спорта и его филиалы в Нукусе, Самаркандсе и Фергане.