Туркий давлатлар билан туризм соҳасидаги ҳамкорликни жадал ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–338-сон, 29.07.2022 й.) қабул қилинди
Қарор билан туркий дунё доирасида “Табаррук зиёрат” туризм концепцияси тасдиқланди.
Концепция доирасида Тошкент, Самарқанд, Бухоро, Хива, Шаҳрисабз, Марғилон, Қўқон, Термиз ва бошқа тарихий шаҳарларда буюк алломаларнинг илмий ва маданий мероси тўғрисида семинар, симпозиум, конференция, илмий-амалий анжуманлар ўтказилади.
Туркий давлатлар ташкилоти доирасида ўзаро ҳамкорлик орқали “Табаррук зиёрат” бренди яратилади.
2023 йилдан ҳар 2 йилда 1 маротаба:
• май ойининг учинчи декадасида Марғилон шаҳридаМарғилон ипак матоларининг халқаро бозордаги аҳамияти” мавзусида кўргазма ва илмий-конференция;
• июнь ойининг биринчи декадасида “Лаванда” фестивали;
• июль ойида талабалар ва ёшлар учун Халқаро “Turksoy” ташкилоти билан ҳамкорликда “Туркий тилли ёшлар” халқаро фестивали;
• август ойининг учинчи ҳафтасида туркий давлатларнинг тадбиркорлари, ОАВ, журналист ва блогерлар учун “Табаррук зиёрат” халқаро медиатури ва унинг доирасида “B2B” форматида учрашувлар ташкил этилади.
Туркий дунё доирасида «Табаррук зиёрат» туризм концепциясини амалга ошириш бўйича чора-тадбирлар РЕЖАСИ.

• 9152 количество просмотров
Принято Постановление Президента «О мерах по ускоренному развитию сотрудничества с тюркскими государствами в сфере туризма» (ПП №339 от 29.07.2022 года)
Постановлением утверждена Концепция туризма «Благословенное паломничество» в рамках тюркского мира.
В рамках концепции проводятся семинары, симпозиумы, конференции, научно-практические форумы, публикации материалов в научно-популярных изданиях о научном и культурном наследии великих мыслителей в Ташкенте, Самарканде, Бухаре, Хиве, Шахрисабзе, Маргилане, Коканде, Термезе и других исторических городах.
Благодаря сотрудничеству в рамках Организации тюркских государств будет создан бренд «Благословенное паломничество».
С 2023 года раз в два года проводятся:
• в третьей декаде мая в городе Маргилане - выставка и научная конференция на тему «Значение маргиланских шелковых тканей на международном рынке»;
• в первой декаде июня - фестиваль «Лаванда»;
• в июле совместно с международной организацией «Turksoy» - Международный фестиваль «Тюркоязычная молодежь» для студентов высших образовательных учреждений и молодежи;
• в третьей неделе августа - Международный медиатур «Благословенное паломничество» и в его рамках встреча формата «В2В» для субъектов предпринимательства, представителей средств массовой информации, журналистов и блогеров тюркских стран.