• 18681 марта ўқилди
Ногиронлиги бўлган шахсларни ишга қабул қилган иш берувчиларга (бюджет ташкилотлари, давлат корхоналари, устав капиталида давлат улуши 50 фоиз ва ундан ортиқ бўлган юридик шахслар бундан мустасно) ҳар бир ходим учун 6 ой давомида ҳар ойда базавий ҳисоблаш миқдорининг 1,5 баравари миқдорида субсидия берилади.
Иш берувчилар ногиронлиги бўлган шахсни ишга қабул қилгандан кейин субсидия олиш учун тегишли маҳаллий меҳнат органига ёзма равишда ёки Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали мурожаат қилади.
1. Маҳаллий меҳнат органи иш берувчи томонидан субсидия олишни сўраб тақдим этилган ҳужжатларни 3 иш куни ичида ўрганиб чиқади. Бунда ногиронлиги бўлган шахс билан тузилган меҳнат шартномаси «Ягона миллий меҳнат тизими» идоралараро дастурий-аппарат комплексидан  рўйхатдан ўтказилганлиги ва ушбу шахс «Тиббий-ижтимоий экспертиза» электрон ахборот тизимида рўйхатда турганлиги субсидия бериш учун асос ҳисобланади.
2. Иш берувчи томонидан ҳужжатлар тўлиқ тақдим этилган, барча зарур маълумотлар кўрсатилган ва ногиронлиги бўлган шахс билан тузилган меҳнат шартномаси «ЯММТ» ИДАКда рўйхатдан ўтказилганлиги тасдиқланган тақдирда, маҳаллий меҳнат органи иш берувчига ногиронлиги бўлган шахсни ишга қабул қилганлиги учун субсидия бериш тўғрисидаги буйруқни расмийлаштиради. Буйруқда субсидия миқдори ва уни ажратиш муддати кўрсатилиши лозим.
Ҳужжатлар тўлиқ тақдим этилмаган ёки ногиронлиги бўлган шахс билан тузилган меҳнат шартномаси ЯММТда рўйхатдан ўтказилмаганлиги ёхуд «Тиббий-ижтимоий экспертиза» электрон ахборот тизимида рўйхатда турмаганлиги аниқланса, маҳаллий меҳнат органи субсидия ажратишни рад этади ва мурожаатчига рад этишнинг сабаблари асосланган хабарномани юборади.
Иш берувчи маҳаллий меҳнат органининг субсидия ажратишни рад этиш тўғрисидаги буйруғидан норози бўлса, юқори турувчи органга ёки суд органларига шикоят қилиши мумкин.
Маҳаллий меҳнат органининг субсидия ажратиш тўғрисидаги буйруғига асосан иш берувчига ногиронлиги бўлган ҳар бир шахсни ишга қабул қилганлиги учун 6 ой давомида ишланган ҳар бир ой учун базавий ҳисоблаш миқдорининг 1,5 баравари миқдорида субсидия берилади.
1. Бунда «ЯММТ» ИДАКда ногиронлиги бўлган шахс ва иш берувчи ўртасидаги меҳнат шартномаси амалда эканлиги тўғрисидаги маълумотга асосан ҳар бир ой учун кейинги ойда белгиланган субсидия суммаси тўлаб берилади.
2. Агар «ЯММТ» ИДАКдан ногиронлиги бўлган шахс ва иш берувчи ўртасидаги меҳнат шартномаси бекор қилинганлиги тўғрисида маълумот олинса, ушбу маълумот олинган вақтдан бошлаб иш берувчига субсидия тўлаб бериш тўхтатилади.

• 18686 количество просмотров
Работодателям, осуществляющим трудоустройство инвалидов (за исключением бюджетных организаций, государственных предприятий, юридических лиц с долей государства 50 и более процентов в уставном капитале), за каждый рабочий месяц предоставляется субсидия в размере 1,5-кратного размера базовой расчетной величины на каждого работника в течение 6 месяцев.
После приема на работу лиц с инвалидностью, работодатели в письменной форме обращаются в соответствующий местный орган по труду или через Единый интерактивный портал государственных услуг для получения субсидии.
1. Местный орган по труду рассматривает представленные работодателем документы на получение субсидии в течение 3 рабочих дней. При этом учитывается тот факт, что трудовой договор, заключенный с инвалидом, зарегистрирован в межведомственном программно-аппаратном комплексе «Единая национальная система труда» и что данное лицо числится в электронной информационной системе «Медико-социальная экспертиза». является основанием для предоставления субсидии.
2. Если работодатель представил документы в полном объеме, предоставил все необходимые сведения и подтвердил, что трудовой договор, заключенный с инвалидом, зарегистрирован в «ЕНСТ», местный орган по труду издает приказ о выдаче субсидия работодателю за прием на работу человека с инвалидностью. Размер субсидии и период ее выделения должны быть указаны в распоряжении.
В случае не предоставления документов в полном объеме, или не регистрация трудового договора, заключенного с лицом с инвалидностью в "ЕНСТ" либо не  зачисление в электронной информационной системе «Медико-социальная экспертиза», местный орган по труду откажет в выделении субсидии и направит заявителю уведомление с указанием причин отказа.
В случае несогласия работодателя приказом местного органа по труду об отказе в субсидии, он может обратиться в вышестоящий орган или в суд.
На основании приказа местного органа по труду о выделении субсидии работодателю за каждого принятого на работу лица с инвалидностью, предоставляется субсидия в размере 1,5-кратного размера базовой расчетной величины за каждый отработанный месяц в течение 6 месяцев.
На основании сведений «ЕНСТ» о действительности трудового договора между лицом с инвалидностью и работодателем, за каждый месяц выплачивается установленный размер субсидии в следующем месяце.
В случае поступления в «ЕНСТ» информации о расторжении трудового договора между лицом с инвалидностью и работодателем, выплата субсидии работодателю будет прекращена с момента получения данной информации.