• 27096 марта ўқилди
Муқаддимада давлатчиликни такомиллаштиришнинг янги босқичида Ўзбекистонни конституциявий ривожлантиришнинг устувор йўналишлари белгиланди:
• инсон ҳуқуқ ва эркинликларига, миллий ва умуминсоний қадриятларга, давлат суверенитети принципларига содиқлик,
• демократия, эркинлик ва тенглик, ижтимоий адолат ва бирдамлик ғояларига садоқатни намоён қилиш;
• инсон, унинг ҳаёти, эркинлиги, шаъни ва қадр-қиммати олий қадрият ҳисобланадиган инсонпарвар демократик давлатни, очиқ ва адолатли жамиятни барпо этишга қаратилганлик;
• Ўзбекистон жаҳон ҳамжамияти, энг аввало, қўшни давлатлар билан ҳамкорлик, ўзаро қўллаб-қувватлаш, тинчлик ва тотувлик асосидаги дўстона муносабатларни мустаҳкамлаш ҳамда ривожлантиришга интилиш;
Конституцияда “Ўзбекистон – республика бошқарув шаклидаги суверен, демократик, ҳуқуқий, ижтимоий ва дунёвий давлат”, деб белгиланди.

• 26942 количество просмотров
Преамбула определила приоритеты конституционного развития Узбекистана на новом этапе совершенствования национальной государственности, в том числе:
• приверженность правам и свободам человека, национальным и общечеловеческим ценностям, принципам государственного суверенитета,
• подтверждение верности идеалам демократии, свободы и равенства, социальной справедливости и солидарности;
• нацеленность на построение гуманного демократического государства, открытого
• и справедливого общества, в котором высшей ценностью является человек, его жизнь, свобода, честь и достоинство;
• стремление к укреплению и развитию дружественных отношений Узбекистана с мировым сообществом, прежде всего, с соседними государствами, на основе сотрудничества, взаимной поддержки, мира и согласия;
• обеспечение достойной жизни граждан, межнационального и межконфессионального согласия, благополучия и процветания многонационального родного Узбекистана.
В Конституции закреплено, что: «Узбекистан – суверенное, демократическое, правовое, социальное и светское государство с республиканской формой правления».