• 19671 марта ўқилди
Ўзбекистон Республикаси фуқароларининг ҳарбий хизматни ўташ тартиби Қонун ҳамда Ўзбекистон Республикаси фуқароларининг ҳарбий хизматни ўташ тартиби тўғрисидаги низом билан белгиланади.
• контракт бўйича ҳарбий хизматни ўтаётган оддий аскарлар (матрослар), сержантлар (старшиналар) ва кичик офицерлар учун — 45 ёш;
• катта офицерлар учун — эллик ёш, полковниклар (I ранг капитанлари) учун — 55 ёш;
• генерал-майор, генерал-лейтенант ва генерал-полковник ҳарбий унвонидаги офицерлар учун — 60 ёш этиб белгиланади.
Ҳарбий хизматда бўлиш ёши чегарасига етган, илмий даражаси ва илмий унвони, шунингдек эгаллаб турган лавозимида юксак касбий тайёргарлиги, катта амалий иш тажрибаси бўлган, соғлиғининг ҳолатига кўра ҳарбий хизматни ўташга яроқли ҳарбий хизматчиларнинг хизмат муддати ҳарбий хизмат назарда тутилган вазирликлар ва идоралар раҳбарлари ёки шундай ваколатлар берилган бошқа мансабдор шахслар томонидан ҳарбий хизматда бўлиш ёшининг чегарасидан 5 йилгача бўлган муддатга узайтирилиши мумкин.

• 19655 количество просмотров
Порядок прохождения гражданами Республики Узбекистан военной службы определяется Законом и Положением о порядке прохождения военной службы гражданами Республики Узбекистан.
• для рядовых (матросов), сержантов (старшин) и младших офицеров, проходящих военную службу по контракту — 45 лет;
• для старших офицеров — пятьдесят лет, полковников (капитанов I ранга) — 55 лет;
• для офицеров в воинском звании генерал-майор, генерал-лейтенант и генерал-полковник — 60 лет.
Военнослужащим, достигшим предельного возраста пребывания на военной службе, имеющим ученые степени и ученые звания, а также высокую профессиональную подготовку, значительный опыт практической работы в занимаемой должности, годным по состоянию здоровья для прохождения военной службы, руководителями министерств и ведомств, в которых предусмотрена военная служба, или другими должностными лицами, которым предоставлены указанные полномочия, срок службы может быть продлен до 5 лет сверх предельного возраста.