• 11781 марта ўқилди
• муддатли ҳарбий хизматга чақирилган чақирилувчилар ҳамда захирадаги офицерлар учун — ҳарбий қисмга жўнаш мақсадида мудофаа ишлари органида ҳозир бўлган кун;
• контракт бўйича ҳарбий хизматга кирган шахслар учун — ҳарбий хизматни ўташ тўғрисидаги контракт кучга кирган кун;
• олий ҳарбий таълим муассасаларига, шунингдек вазирликлар ва идораларнинг ўқиш ҳарбий хизматга тенглаштириладиган таълим муассасаларига ўқишга кирган чақирилувчилар, ҳарбий хизматга мажбурлар учун — тегишли таълим муассасасига ўқишга қабул қилинган кун;
• Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан ҳарбий лавозимга тайинланган шахслар учун — тегишли фармон, қарор ёки фармойиш имзоланган кун ҳисобланади.
Ҳарбий хизматчи унинг ҳарбий хизмат муддати тугаган куни шахсий таркиб рўйхатидан чиқарилиши шарт, қуйидаги ҳоллар бундан мустасно, агар ҳарбий хизматчи:
• стационар даволанишда бўлса;
• ҳомиладорлик ва туғиш таътилида (ҳарбий хизматчи аёллар) ёки болани парваришлаш таътилида бўлса;
• асирда бўлса, гаровда ушлаб турилган бўлса;
• бедарак йўқолган бўлса — қонунда белгиланган тартибда бедарак йўқолган деб топилгунига ёки вафот этган деб эълон қилингунига қадар, шунингдек Ўзбекистон Республикаси фуқароларининг ҳарбий хизматни ўташ тартиби тўғрисидаги низомда белгиланган бошқа ҳолларда.

• 11783 количество просмотров
для призывников и офицеров запаса, призванных на срочную военную службу, — день явки в орган по делам обороны для отправки в воинскую часть;
• для лиц, поступивших на военную службу по контракту, — день вступления в силу контракта о прохождении военной службы;
• для призывников, военнообязанных, поступивших в высшие военные образовательные учреждения, а также образовательные учреждения министерств и ведомств, обучение в которых приравнивается к военной службе, — день зачисления в соответствующее образовательное учреждение;
• для лиц, назначенных на военную должность Президентом Республики Узбекистан, — день подписания соответствующего указа, постановления или распоряжения.
Военнослужащий должен быть исключен из списков личного состава в день истечения срока его военной службы, за исключением случаев, когда военнослужащий:
• находится на стационарном лечении;
• находится в отпуске по беременности и родам (военнослужащие — женщины) или в отпуске по уходу за ребенком;
• находится в плену, в положении заложника;
• безвестно отсутствует — до признания его в установленном законом порядке безвестно отсутствующим или объявления его умершим, а также в иных случаях, установленных Положением о порядке прохождения военной службы гражданами Республики Узбекистан.