1. ННТларда қандай ҳужжатлар бўлиши керак?
• мазкур нодавлат нотижорат ташкилотининг раҳбар-органи аъзолари ҳар бирининг фамилияси, исми, отасининг исми, туғилган йили ва жойи, яшаш жойи ҳамда манзилини кўрсатган ҳолда улар томонидан имзоланган ариза;
• нодавлат нотижорат ташкилотининг устави ёхуд юридик шахс бўлган ваколатхона ёки филиал тўғрисидаги низом давлат тилида икки нусхада;
• таъсис шартномаси — нодавлат нотижорат ташкилотларининг уюшмалари (иттифоқлари) учун;
• нодавлат нотижорат ташкилотини ташкил этиш тўғрисидаги таъсис съезди (конференцияси) ёки умумий йиғилишнинг баённомаси ёхуд таъсисчининг қарори (республика ва вилоятлараро нодавлат нотижорат ташкилотлари учун тегишли ваколатхоналар ва филиалларни ташкил этиш, раҳбар органларни ҳамда бошқа органларни шакллантириш тўғрисидаги маълумотлар ҳам кўрсатилади);
• жойлашган ери нодавлат нотижорат ташкилотининг почта манзили сифатида фойдаланилиши мўлжалланаётган кўчмас мулкка бўлган мулк ҳуқуқини ёки ундан фойдаланиш ҳуқуқини тасдиқловчи ҳужжат;
• нодавлат нотижорат ташкилотини тузиш ташаббускорлари ёхуд унинг таъсисчилари тўғрисидаги маълумотлар;
• ташаббускор фуқароларнинг рўйхати;
• бош нодавлат нотижорат ташкилоти давлат рўйхатидан ўтганлиги тўғрисидаги гувоҳнома нусхаси — ваколатхоналар ва филиаллар учун;
• дастлабки маблағлар шакллантирилганлигини тасдиқловчи ҳужжат — жамоат фондлари учун;
• васиятноманинг нотариал тасдиқланган нусхаси — васиятнома бўйича ташкил этилаётган жамоат фондлари учун;
• давлат божи тўланганлиги тўғрисидаги банк тўлов ҳужжати.
Маълумот учун
3. ННТлар учун ижтимоий буюртмалар бериш тартиби қандай?
Маълумот учун:
4. ННТларни давлат рўйхатидан ўтказиш тартиби?
Нодавлат нотижорат ташкилотини давлат рўйхатидан ўтказиш адлия органлари томонидан амалга оширилади.
Ўзбекистон Республикасида фаолият юритаётган халқаро нодавлат нотижорат ташкилотлари, бош ташкилоти Ўзбекистон Республикасидан ташқарида жойлашган халқаро нодавлат нотижорат ташкилотларининг ҳамда чет эл нодавлат нотижорат ташкилотларининг ваколатхоналари ва филиаллари, республика, вилоятлараро нодавлат нотижорат ташкилотлари Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигида рўйхатдан ўтказилади.
Вилоят, туман, шаҳар, шаҳарча, қишлоқ ва овул ҳудудларида фаолият олиб борадиган нодавлат нотижорат ташкилоти Қорақалпоғистон Республикаси Адлия вазирлиги, вилоятлар ва Тошкент шаҳар адлия бошқармаларида рўйхатдан ўтказилади.
Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги нодавлат нотижорат ташкилотларининг чет эл фуқаролари бўлган ходимларини, шунингдек уларнинг қарамоғидаги оила аъзоларини белгиланган тартибда аккредитация қилишни амалга оширади.
Давлат рўйхатидан ўтказиш учун ҳужжатлар таъсис съезди (конференцияси) ёки умумий йиғилиш ўтказилган кундан эътиборан 2 ой ичида, жамоат бирлашмаси учун эса 1 ой ичида тақдим этилади.
Нодавлат нотижорат ташкилотини давлат рўйхатидан ўтказиш учун ҳужжатларни қабул қилиб олган адлия органи уларни 1 ойлик муддат ичида кўриб чиқади ҳамда нодавлат нотижорат ташкилотини давлат рўйхатидан ўтказиш тўғрисида ёки давлат рўйхатидан ўтказишни рад этиш тўғрисида қарор қабул қилади ва қарор қабул қилинган пайтдан эътиборан 3 кун ичида муассисларга давлат рўйхатидан ўтказиш тўғрисида гувоҳнома ёки қонунчиликнинг қайси қоидалари бузилганлиги давлат рўйхатидан ўтказишни рад этишга олиб келганлиги ҳақида аниқ кўрсатилган ҳужжат беради.
5. ННТларга давлат субсидияларини ажратиш тартиби қандай?
Давлат субсидияси социал ва ижтимоий аҳамиятга молик фаолиятни амалга ошираётган нодавлат нотижорат ташкилотларини ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтларини қўллаб-қувватлаш учун Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджети, давлат мақсадли жамғармалари маблағлари ҳисобидан бериладиган ҳамда аниқ лойиҳалар билан боғлиқ бўлмаган молиявий ёки бошқа моддий кўмакдир.
Давлат субсидияларидан фақат нодавлат нотижорат ташкилотларининг ва фуқаролик жамияти бошқа институтларининг уставида белгиланган мақсад ва вазифаларни бажариш, моддий-техника базасини мустаҳкамлаш ҳамда ижтимоий фойдали мақсадларга эришиш учунгина фойдаланилади.
Нодавлат нотижорат ташкилотлари ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтлари давлат субсидиясини олиш учун Олий Мажлис ҳузуридаги жамоат фондига буюртмалар билан мурожаат этади.
Олий Мажлис ҳузуридаги жамоат фонди нодавлат нотижорат ташкилотларининг ва фуқаролик жамияти бошқа институтларининг буюртмаларини умумлаштиради, субсидиялаш ҳажмларига доир таклифларни тайёрлайди ҳамда уларни Парламент комиссиясига киритади.
• Парламент комиссияси Олий Мажлис ҳузуридаги жамоат фонди томонидан тақдим этилган ҳужжатларни ўрганиб чиқиб, субсидиялашнинг мақсадга мувофиқлиги ва зарур ҳажмлари тўғрисида белгиланган тартибда қарор қабул қилади.
• Олий Мажлис ҳузуридаги жамоат фонди навбатдаги йил учун Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджети тасдиқланганидан кейин Парламент комиссиясига давлат субсидияларини тақсимлашга доир таклифларни тақдим этади.
Парламент комиссияси Олий Мажлис ҳузуридаги жамоат фондининг таклифлари олинганидан кейин нодавлат нотижорат ташкилотларига ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтларига ажратиладиган давлат субсидияларининг ҳажмларини аниқлайди.
Давлат субсидияларини ажратиш тартиби ва шартлари Парламент комиссияси томонидан белгиланади.
Қонунчиликда айрим нодавлат нотижорат ташкилотлари ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтлари учун давлат томонидан субсидиялашнинг бошқача тартиби ҳам назарда тутилиши мумкин.

• 11424 количество просмотров
Ответ: Для государственной регистрации ННО в регистрирующий орган юстиции представляются следующие документы:
• заявление, подписанное членами руководящего органа данной негосударственной некоммерческой организации, с указанием фамилии, имени, отчества, года и места рождения, места жительства каждого и адреса;
• устав негосударственной некоммерческой организации либо положение о представительстве или филиале, являющемся юридическим лицом, на государственном языке в двух экземплярах;
• учредительный договор — для ассоциаций (союзов) негосударственных некоммерческих организаций;
• протокол учредительного съезда (конференции) или общего собрания либо решение учредителя о создании негосударственной некоммерческой организации (для республиканских и межобластных негосударственных некоммерческих организаций указываются также сведения о создании соответствующих представительств и филиалов, формировании руководящего и других органов);
• документ, подтверждающий право собственности или пользования недвижимым имуществом, местонахождение которого предполагается для использования в качестве почтового адреса негосударственной некоммерческой организации;
• сведения об инициаторах создания либо учредителях негосударственной некоммерческой организации;
• список инициативных граждан;
• копия свидетельства о государственной регистрации головной негосударственной некоммерческой организации — для представительств и филиалов;
• документ, подтверждающий формирование первоначальных средств, — для общественных фондов;
• нотариально заверенная копия завещания — для общественных фондов, создаваемых по завещанию;
• банковский платежный документ об уплате государственной пошлины.
3. Какой порядок предоставления социальных заказов для ННО?
4. Порядок государственной регистрации ННО?
Государственная регистрация негосударственной некоммерческой организации осуществляется органами юстиции.
Международные негосударственные некоммерческие организации, представительства и филиалы международных негосударственных некоммерческих организаций, головная организация которых находится за пределами Республики Узбекистан, и иностранных негосударственных некоммерческих организаций, действующие в Республике Узбекистан, республиканские, межобластные негосударственные некоммерческие организации регистрируются в Министерстве юстиции Республики Узбекистан.
Негосударственная некоммерческая организация, деятельность которой распространяется на территорию области, района, города, поселка, кишлака и аула, регистрируется в Министерстве юстиции Республики Каракалпакстан, областных и Ташкентском городском управлениях юстиции.
Министерство юстиции Республики Узбекистан в установленном порядке осуществляет аккредитацию сотрудников негосударственных некоммерческих организаций, являющихся иностранными гражданами, а также членов их семей, находящихся на их иждивении.
Для государственной регистрации ННО в регистрирующий орган представляются следующие документы:
• Документы представляются на государственную регистрацию в течение 2 месяцев, а для общественного объединения — в течение 1 месяца со дня проведения учредительного съезда (конференции) или общего собрания.
Орган юстиции, принявший документы для государственной регистрации негосударственной некоммерческой организации, в месячный срок рассматривает и принимает решение о государственной регистрации или отказе в государственной регистрации негосударственной некоммерческой организации и выдает учредителям в течение 3 дней с момента принятия решения свидетельство о государственной регистрации либо документ с указанием конкретных положений законодательства, нарушение которых повлекло отказ в государственной регистрации.
5. Порядок выделения государственной субсидии для ННО?
Государственной субсидией является финансовое или иное материальное содействие за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан, государственных целевых фондов, предоставляемое для поддержки негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества, осуществляющих социально и общественно значимую деятельность, и не связанное с конкретными проектами.
Государственные субсидии используются исключительно на выполнение уставных целей и задач негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества, укрепление материально-технической базы и достижение общественно полезных целей.
Для получения государственной субсидии негосударственные некоммерческие организации и другие институты гражданского общества обращаются с заявками в Общественный фонд при Олий Мажлисе.
Общественный фонд при Олий Мажлисе обобщает заявки негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества, готовит предложения по объемам субсидирования и вносит их в Парламентскую комиссию.
• Парламентская комиссия, изучив документы, представленные Общественным фондом при Олий Мажлисе, принимает в установленном порядке решение о целесообразности субсидирования и его необходимых объемах.
• Общественный фонд при Олий Мажлисе после утверждения Государственного бюджета Республики Узбекистан на очередной год представляет в Парламентскую комиссию предложения по распределению государственных субсидий.
Парламентская комиссия после получения предложений Общественного фонда при Олий Мажлисе определяет объемы государственных субсидий, выделяемых негосударственным некоммерческим организациям и другим институтам гражданского общества.
Порядок и условия выделения государственных субсидий определяются Парламентской комиссией.
Законодательством может быть предусмотрен и иной порядок государственного субсидирования для отдельных негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества.