• 13014 марта ўқилди
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Ўзбекистон Республикаси темир йўл транспортида йўловчилар, багаж ва юк багаж ташиш қоидаларини тасдиқлаш тўғрисида”ги қарори қабул қилинган
Мазкур қарорга асосан, Чипталар қайтарилганда (шаҳарлараро йўналишлардаги чипталардан ташқари) йўловчидан қайтариш операциялари учун белгиланган йиғим ундирилади.
Бироқ, уруш оқибатида ногиронлиги бўлган шахслар, уруш қатнашчилари ва темир йўл транспорти ходимларига чипталар қайтарилиши ҳолатларида, қайтариш операцияси учун йиғим ундирилмайди.
Темир йўл транспортида чипталар йўловчиларга тўлиқ қийматда сотилади, қонун ҳужжатлари билан поездда имтиёзли юриш белгиланган фуқаролар бундан мустасно.
Темир йўлларда йилига бир марта бепул юриш ҳуқуқи (бориш ва келишга) қуйидагиларга тақдим қилинган:
• совет Иттифоқи Қаҳрамонлари ва Шон-шуҳрат орденининг учта даражаси билан тақдирланган шахсларга;
• ярадор бўлган ҳарбий хизматчилар, ишчилар ва хизматчилардан 1 ва 2-гуруҳ уруш оқибатида ногиронлиги бўлган шахслар ва уларга тенглаштирилган шахсларга;
• Чернобиль АЭС даги аварияни бартараф этувчилари-ногиронлиги бўлган шахсларга (Ўзбекистон Республикаси ҳудудида);
• ўзгалар парваришига муҳтож кексалар ва ногиронлиги бўлган шахслар, шунингдек уларни кузатувчи шахс;
Темир йўлларда чиптанинг тўлиқ қийматидан эллик фоиз чегирмалар билан йилига бир марта юриш ҳуқуқи (бориш ва келишга) талонларга алмаштириш ва гувоҳнома тақдим этиш бўйича қуйидагиларга берилган:
• 3-гуруҳ уруш оқибатида ногиронлиги бўлган шахсларга;
• уруш қатнашчилари ва уларга тенглаштирилган шахсларга.
Темир йўлларда чипта тўлиқ қийматидан 50 фоиз чегирмалар билан йилига бир марта (бориш ва келишга) юриш ҳуқуқига эга шахсларга, уларнинг хоҳишига кўра икки йилда бир марта икки йиллик талонлар (жорий ва олдинги ёки жорий ва кейинги йилги) ўрнига йилига бир марта бепул юриш (бориш ва келишга) тақдим қилинади.
Бу ҳолда тўғри йўналишда бундай юриш «бориш» икки талони ўрнига, қайтишга эса — «Келиш» икки талони ўрнига расмийлаштирилади. Ушбу тартиб 3-гуруҳ уруш оқибатида ногиронлиги бўлган шахслар ва уруш қатнашчиларига тенглаштирилган шахсларга ҳам татбиқ этилади.
Чипта кассаларида навбатсиз чипта олиш билан, шахсни тасдиқловчи ҳужжатлар тақдим қилинганда қуйидагилар фойдаланади:
а) Совет Иттифоқи Қаҳрамонлари ва уч даражадаги Шон-шуҳрат, «Ўзбекистон Қаҳрамони», «Соғлом авлод учун» орденлари ва «Шуҳрат» медали билан тақдирланган шахслар;
б) уруш оқибатида ногиронлиги бўлган шахслар ва уруш қатнашчилари ҳамда уларга тенглаштирилган шахслар;
в) Чернобиль АЭСда авария оқибатларини бартараф этиш ишларида қатнашган шахслар;
г) Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси сенаторлари ва депутатлари;
д) Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги ходимлари;
е) «Фахрий темирйўлчи» нишони билан тақдирланган шахслар.
Ҳамма турдаги шаҳар йўловчи ташиш транспортларида (таксидан ташқари), ўзи яшаб турган маъмурий ноҳия доирасидаги қишлоқ жойлардаги умумий фойдаланишдаги автомобиль транспортида, шунингдек, шаҳар атрофига қатнайдиган темир йўл транспортида, шаҳардан ташқаридаги маршрутларда қатнайдиган автобусларда бепул юриш, йилига бир марта (бориш ва келиш) темир йўлда бепул юриш, темир йўли бўлмаган ноҳияларда эса ҳаво, сув ёки шаҳарлараро автомобиль транспортларида биринчи навбатда чипталар сотиб олиш

• 12941 количество просмотров
Принято Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан “Об утверждении правил перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа железнодорожным транспортом Республики Узбекистан”
Согласно которому, при возврате билетов (кроме билетов в пригородном сообщении), с пассажира взимается сбор, установленный за операцию возврата.
А в случаях возврата билетов лицам, ставшим инвалидами в результате войны, участникам войны и работникам железнодорожного транспорта сбор за операцию возврата не взимается.
Билеты на железнодорожном транспорте продаются пассажирам за полную стоимость, за исключением граждан, для которых законодательством установлен льготный проезд.
Право бесплатного проезда по железной дороге один раз в год (туда и обратно) предоставлено:
• героям Советского Союза и лицам, награжденным орденом Славы трех степеней;
• лицам, получившим инвалидность 1-й и 2-й групп в результате войны из числа военнослужащих, рабочих и служащих, получившим ранение, и лицам, к ним приравненным;
• лицам с инвалидностью - ликвидаторам аварии на Чернобыльской АЭС (в пределах Республики Узбекистан);
• пожилые люди и лица с ограниченными возможностями, нуждающиеся в посторонней помощи, а также лицо, наблюдающее за ними;
Право на 50-процентную скидку от полной стоимости билета по железной дороге один раз в год в обмен на талоны и по предъявлении удостоверения (туда и обратно) предоставлено:
• лицам, получившим инвалидность 3-й группы в результате войны;
• участникам войны и лицам, к ним приравненным.
Лицам, которым полагается проезд с пятидесятипроцентной скидкой по железной дороге один раз в год (туда и обратно), предоставляется по их желанию бесплатный проезд один раз в два года (туда и обратно) в обмен на талоны двух лет (текущего и предыдущего или текущего года и последующего).
При этом в прямом направлении оформление такой поездки производится в обмен на 2 талона «туда», а в обратном - на 2 талона «обратно». Этот порядок распространяется также на лиц, получивших инвалидность 3-й группы в результате войны, и на лиц, приравненных к участникам войны.\
Правом внеочередного приобретения билетов в билетных кассах по предъявлению документов, удостоверяющих личность, пользуются:
а) Герои Советского Союза и лица, награжденные орденами: Славы трех степеней, «Ўзбекистон Қахрамони», «Соғлом авлод учун» и медалью «Шухрат»;
б) лица, ставшие инвалидами в результате войны, и участники войны и лица, приравненные к ним;
в) лица, принимавшие участие в работах по ликвидации последствий аварии на Чернобыльской АЭС;
г) сенаторы и депутаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан;
д) сотрудники Министерства внутренних дел Республики Узбекистан;
е) лица, награжденные знаком «Почетный железнодорожник».
Бесплатный проезд на всех видах городского пассажирского транспорта (за исключением такси) и на автомобильном транспорте общего пользования (за исключением такси) в сельской местности в пределах административного района по месту жительства, а также на железнодорожном транспорте пригородного сообщения и в автобусах пригородных маршрутов, бесплатный проезд по железной дороге один раз в год (туда и обратно), а в районах, не имеющих железнодорожного сообщения‚ — воздушным, водным или междугородным автомобильным транспортом с правом первоочередного приобретения билетов