• 10654 марта ўқилди
Россия Федерацияси Ҳукуматининг 2004 йил 16 августдаги 413-сонли "Миграция картаси тўғрисида"ги қарорига мувофиқ, Россия Федерациясига киришда чет эл фуқароси миграция картасини олиши ва тўлдириши, уни тақдим этиши шарт. чегара назорати органининг мансабдор шахси, агар миграция картасига киритилган маълумотлар унинг визаси ва паспортидаги маълумотларга мос келса, миграция картасига Россия Федерациясига кириш тўғрисида белги қўяди.
Чет эл фуқароларига миграция картаси бланкалари Россия Федерациясига киришда чегара назорати органларининг мансабдор шахслари ёки Россия Федерациясига кирувчи чет эл фуқароларига транспорт хизматларини кўрсатадиган ташкилотларнинг вакиллари томонидан бепул берилади.
Миграция картаси Россия Федерациясида бўлган даврда чет эл фуқаросида сақланади ва яшаш жойида рўйхатдан ўтиш учун бошқа ҳужжатлар билан бирга тақдим этилади.
Миграция картаси шикастланган ёки йўқолган тақдирда, чет эл фуқароси бу ҳақда 3 кун ичида яшаш жойидаги Россия Ички ишлар вазирлигининг ҳудудий органига хабар бериши шарт. Чет эл фуқароси Россия Федерациясига кирган ҳужжатларни тақдим этганда, унга миграция картасининг бепул дубликати берилади.
Россия Федерациясидан чиқиб кетаётганда чет эл фуқароси Россия Федерациясининг давлат чегараси орқали ўтказиш пунктида чегара органининг мансабдор шахсига миграция картасини топшириши шарт.

• 10639 количество просмотров
В соответствии с постановлением Правительства Российской Федерации от 16 августа 2004 года № 413 «О миграционной карте» при въезде в Российскую Федерацию иностранный гражданин обязан получить и заполнить миграционную карту, предъявить ее должностному лицу органа пограничного контроля, которое при соответствии сведений, внесенных в миграционную карту, сведениям, содержащимся в его визе и паспорте, проставляет в миграционной карте отметку о въезде в Российскую Федерацию.
Бланки миграционной карты выдаются иностранным гражданам при въезде в Российскую Федерацию бесплатно должностными лицами органов пограничного контроля либо представителями организаций, оказывающих транспортные услуги иностранным гражданам, въезжающим в Российскую Федерацию.
Миграционная карта находится у иностранного гражданина в течение срока его пребывания в Российской Федерации и представляется вместе  с другими документами для постановки на учет по месту пребывания.
В случае порчи или утраты миграционной карты иностранный гражданин обязан в течение 3-х дней заявить об этом в территориальный орган МВД России по месту пребывания. При предъявлении иностранным гражданином документов, на основании которых он въехал в Российскую Федерацию, ему бесплатно выдается дубликат миграционной карты.
При выезде из Российской Федерации иностранный гражданин обязан сдать миграционную карту должностному лицу пограничного органа