• 11897 марта ўқилди
Қарорга мувофиқ, тиббий-ижтимоий экспертиза фаолияти самарадорлигини янада ошириш мақсадида 2024 йил 1 октябрдан:
• ТИЭК ходимларини улар фаолияти самарадорлигининг энг муҳим кўрсаткичлари (KPI) бажарилишидан келиб чиқиб рағбатлантириш тизими йўлга қўйилади;
• ихтисослаштирилган (психиатрия, фтизиатрия ва пульмонология, педиатрия) ТИЭКларнинг вазифалари ва штат бирликлари Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар, Тошкент шаҳар, туманлараро ва туман (шаҳар) ТИЭКларга ўтказган ҳолда тугатилади;
• жойлардаги ТИЭКларга педиатр, психиатр, фтизиатр штатлари ажратилади.
2025 йил 1 апрелгача қуйидаги вазирлик ва идоралар ногиронлиги бўлган шахсларни касбга, таълимга ва спортга йўналтириш тартибини ишлаб чиқади:
• Мактабгача ва мактаб таълим вазирлиги – тарбия ва таълимга йўналтириш бўйича;
• Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги – касбга тайёрлаш ва йўналтириш бўйича;
• Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги – бандликни таъминлаш бўйича;
• Спорт вазирлиги, Ўзбекистон Миллий паралимпия қўмитаси ва Соғлиқни сақлаш вазирлиги – оммавий спорт ва параспортга йўналтириш бўйича.

• 11896 количество просмотров
Согласно Постановлению, в целях дальнейшего повышения эффективности деятельности медико-социальной экспертизы с 1 октября 2024 года:
• будет внедрена система поощрения работников МСЭК исходя из выполнения ими ключевых показателей эффективности деятельности (KPI);
• будут упразднены специализированные (психиатрические, фтизиатрические и пульмонологические, педиатрические) МСЭК с передачей их задач и штатных единиц МСЭК Республики Каракалпакстан, областей, города Ташкента, межрайонным и районным (городским) МСЭК;
• будут выделены штатные единицы «педиатра», «психиатра» и «фтизиатра» МСЭК на местах.
До 1 апреля 2025 года следующие министерства и ведомства будут разрабатывать порядок профессиональной, образовательной и спортивной ориентации лиц с инвалидностью по следующим направлениям:
• Министерство дошкольного и школьного образования – по направлению воспитания и образования;
• Министерство высшего образования, науки и инноваций – по профессиональной подготовке и профориентации;
• Министерство занятости и сокращения бедности – по обеспечению занятости;
• Министерство спорта, Национальный паралимпийский комитет Узбекистана и Министерство здравоохранения – по направлению массового спорта и параспорта.