Ҳукумат қарори (466-сон, 24.07.2025 йил) билан “Пахта хомашёсини етиштириш учун ажратилган имтиёзли кредитларни ҳосил йили якунига қадар қайтарган қишлоқ хўжалиги субъектларига ушбу кредит бўйича тўланган фоиз тўловларининг бир қисмини субсидия сифатида қайтариш тартиби тўғрисида”ги низом тасдиқланди.
• Низомга кўра, субсидия олувчи пахта хомашёсини етиштириш учун ажратилган имтиёзли кредитлар ва ҳисобланган фоиз тўловларини ҳосил йилининг 31 декабрига қадар тўлиқ қайтарган бўлиши керак.
• Аризалар тижорат банкининг Бош офиси Subsidiya.mf.uz" портали орқали юборилади.
• Тижорат банки томонидан барча маълумотлар "Subsidiya.mf.uz" порталига тўлиқ киритилиб, ариза шакллантирилгандан сўнг ажратиладиган субсидия миқдори автоматик равишда ҳисоблаб чиқилади.
• Субсидия олувчининг солиқлар ва мажбурий тўловлардан қарздорлиги бўлмаганда, субсидия маблағларидан эркин фойдаланади.
• Низом пахта хомашёсини етиштириш учун Қишлоқ хўжалигини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш жамғармасининг кредит ресурслари ҳисобидан ажратилган имтиёзли кредитлар бўйича тўланган фоиз тўловларининг 4 фоиз пунктини субсидия сифатида қайтариш тартибини белгилайди.

29.07.2025 – Часть уплаченных процентов по отдельным льготным кредитам будет возвращена в виде субсидии
3999 количество просмотров
Постановлением Правительства №466 от 24.07.2025 года утвержден Порядок возврата в виде субсидии части процентных выплат по льготным кредитам, выданным на выращивание хлопка-сырца, сельскохозяйственным субъектам, полностью погасившим эти кредиты до конца сельскохозяйственного года.
Согласно Положению, получатель субсидии должен полностью погасить полученные льготные кредиты и начисленные процентные платежи по ним до 31 декабря урожайного года.
Заявки подаются через портал "Subsidiya.mf.uz" от имени Головного офиса коммерческого банка.
После полного внесения банком всех данных в портал "Subsidiya.mf.uz" и формирования заявки, размер подлежащей выплате субсидии рассчитывается автоматически.
При отсутствии задолженности по налогам и обязательным платежам, получатель субсидии имеет право свободно распоряжаться субсидированными средствами.
Положение устанавливает порядок возврата в виде субсидии 4 процентных пункта от суммы уплаченных процентов по льготным кредитам, выданным за счет ресурсов Фонда государственной поддержки сельского хозяйства на выращивание хлопка-сырца.