“Олмалиқ давлат техника институтини ташкил этиш тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–279-сон, 08.09.2025 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, Тошкент давлат техника университети Олмалиқ филиали негизида Олмалиқ давлат техника институти ташкил этилади.
Олмалиқ филиалида таҳсил олаётган барча талабалар ўқишини Институтда давом эттиради ҳамда 2025/2026 ўқув йилидан битирувчи курс талабаларига белгиланган тартибда Институт дипломи берилади.
Институтнинг юқори курс талабалари ҳақ тўланадиган амалиётга жалб этилади.
Институтда геология, металлургия ва техникага ихтисослашган илғор муҳандислик мактаби (“ГеоМетТех”) ташкил этилади.
Ушбу мактабда таълим олиш учун академик кўрсаткичлари юқори талабалар танлов асосида саралаб олинади ва амалиётга йўналтирилган махсус таълим дастурлари асосида ўқитилади.
“ГеоМетТех” илғор муҳандислик мактаби йўналишига мос саноат ҳамкорлари белгиланиб, уларни техник ва технологик жиҳатдан таъминлаш учун замонавий лабораториялар ташкил этилади.

• 3648 количество просмотров
Постановлением президента «О создании Алмалыкского государственного технического института» (ПП-279 от 08.09.2025 г.) принято решение о создании Алмалыкского государственного технического института.
Согласно постановлению, на базе Алмалыкского филиала Ташкентского государственного технического университета создаётся Алмалыкский государственный технический институт.
Все студенты, обучающиеся в Алмалыкском филиале, продолжат обучение в Институте; выпускникам 2025/2026 учебного года будут в установленном порядке выданы дипломы Института.
Студенты старших курсов Института будут привлекаться к оплачиваемой практике.
В Институте будет создана передовая инженерная школа, специализирующаяся на геологии, металлургии и технике — «ГеоМетТех».
Для обучения в этой школе отбираются студенты с высокими академическими показателями на конкурсной основе, и они будут обучаться по специальным программам, ориентированным на практическую деятельность.
Для направления деятельности передовой инженерной школы «ГеоМетТех» будут определены промышленные партнёры, а для их технического и технологического обеспечения создадут современные лаборатории.