Юртимизда ахоли ўртасида сифатли юридик ёрдам олиш эхтиёжи жуда катта. Судда ва бевосита суд жараёнларигача бўлган босқичлар фуқароларда қаердан ва кимдан малакали шу билан бирга натижадор хуқуқий ёрдам олиш керак деган саволларни вужудга келтириши хеч кимга сир эмас.
Конституциямизда ҳар кимга малакали юридик ёрдам олиш ҳуқуқи кафолатланиши белгиланган. Қонунда назарда тутилган ҳолларда юридик ёрдам давлат ҳисобидан кўрсатилади.
Ҳар бир шахс жиноят процессининг ҳар қандай босқичида, ўз танловига кўра адвокат ёрдамидан фойдаланиш ҳуқуқига эга.
Асосий қонунимиздан келиб чиқиб 2023 йилнинг 16 июнида “Давлат ҳисобидан юридик ёрдам кўрсатиш тўғрисида”ги қонун қабул қилинди. Қонун билан давлат ҳисобидан юридик ёрдам кўрсатишнинг асосий тамойиллари, ушбу соҳадаги давлат сиёсатининг асосий йўналишлари, фуқароларнинг юридик ёрдам олишга бўлган ҳуқуқлари кафолатлари белгиланди. Шунингдек 2024 йил 21 ноябрда Вазирлар Маҳкамасининг “Давлат ҳисобидан юридик ёрдам кўрсатадиган адвокатларни жалб этиш ва уларга ҳақ тўлаш тартиби тўғрисидаги низомни тасдиқлаш ҳақида”ги қарори билан давлат ҳисобидан кўрсатилган юридик ёрдам учун ҳақ тўлаш миқдори ва тартиби белгиланди.
“Мадад” – муассаса шаклидаги нодавлат нотижорат ташкилотининг асосий вазифаларига кирувчи бўлмиш фуқароларга суд жараёларигача ва ундан кейинги босқичларда бирламчи бепул ҳуқуқий ёрдам беришда, фуқароларнинг таклифлари ва бизга келиб тушаётган мурожаатларнинг катта қисмида суд жараёнларидаҳам бепул адвокатлик хизматига эхтиёж катталигини кўриш мумкин. Ушбу таклиф ва мурожаатларни тахлил қилиб ташкилотимиз томонидан, инсон ҳуқуқлари бўйича наъмуна бўла оладиган давлатлар тажрибалари ва дунёда бизнинг йўналишда фаолият олиб борадиган нодавлат нотижорат ташкилотлари лойихалари чуқур ўрганилиб, жорий йилнинг июль ойида Ўзбекистон нодавлат нотижорат ташкилотларини қўллаб-қувватлаш жамоат фондига лойиха киритилди ва маъқулланди. Юртимизда бу йўналишда биринчилардан бўлиб ушбу маъсулиятли лойихага қўл урдик. Бунда биз Қорақалпоғистон Респуликасининг 3 та худуди, яъни Нукус шаҳри, Элликқалъа ва Чимбой туманларини мурожаатлар сони ва аҳолининг эхтиёжидан келиб чиққан холда танлаб олдик.
Биринчи лойиха бўйича Ўзбекистон нодавлат нотижорат ташкилотларини қўллаб-қувватлаш жамоат фонди томонидан ажратилган маблағ ҳисобидан жами 45 ваучер Нукус шаҳри, Чимбой ва Элликқалъа туманларида фуқароларга тақдим этилди.  Лойиҳанинг биринчи босқичи октябрь ойида якунланади.
Иккинчи лойиҳа Буюк Британиянинг Ўзбекистондаги элчихонаси томонидан ажратилган маблағ ҳисобидан молиялаштирилган бўлиб, бутун Республика бўйича амалга оширилди.

• 3404 количество просмотров
В нашей стране среди населения существует высокая потребность в получении качественной юридической помощи. Ни для кого не секрет, что как на стадии судебного разбирательства, так и до обращения в суд у граждан возникают вопросы: куда обратиться и у кого получить квалифицированную и при этом эффективную правовую помощь.
Конституцией гарантировано право каждого на получение квалифицированной юридической помощи. В случаях, предусмотренных законом, юридическая помощь оказывается за счёт государства. Каждый имеет право на любом этапе уголовного процесса пользоваться помощью адвоката по своему выбору.
Исходя из положений Основного закона, 16 июня 2023 года был принят Закон «О предоставлении юридической помощи за счёт государства». Данным законом определены основные принципы оказания юридической помощи за счёт государства, ключевые направления государственной политики в данной сфере, а также гарантии прав граждан на получение юридической помощи. Кроме того, 21 ноября 2024 года постановлением Кабинета Министров «Об утверждении Положения о порядке привлечения адвокатов, оказывающих юридическую помощь за счёт государства, и оплаты их труда» были установлены размеры и порядок оплаты юридической помощи, предоставляемой за счёт государства.
Одной из основных задач негосударственной некоммерческой организации «Мадад» является оказание гражданам бесплатной первичной юридической помощи на досудебных и последующих стадиях. Анализ поступающих обращений и предложений показывает, что значительная часть граждан также нуждается в бесплатной адвокатской помощи непосредственно в судебных процессах.
Изучив данные предложения и обращения, а также проанализировав международный опыт государств, являющихся примером в сфере защиты прав человека, и проекты зарубежных некоммерческих организаций, работающих в данном направлении, наша организация в июле текущего года представила проект в Общественный фонд по поддержке негосударственных некоммерческих организаций Узбекистана. Проект был одобрен. Мы стали одними из первых в стране, кто реализовал столь ответственную инициативу в данном направлении.
В рамках проекта были выбраны три территории Республики Каракалпакстан — город Нукус, Элликкалинский и Чимбайский районы — исходя из количества обращений и потребностей населения.
По первому проекту за счёт средств, выделенных Общественным фондом по поддержке ННО Узбекистана, всего 45 ваучеров были предоставлены гражданам в городе Нукус, Чимбайском и Элликкалинском районах. Первый этап проекта завершится в октябре.
Второй проект был профинансирован за счёт средств, выделенных Посольством Великобритании в Узбекистане, и реализован по всей Республике.