Миграция ва персоналлаштириш соҳаси рақамлаштирилади
Қарорга кўра, 2026 йил 1 февралдан жисмоний шахсларга идентификaцияловчи ID карталар 1-маротаба расмийлаштирилганда унинг чипига киритиладиган электрон рақамли имзо сертификати бепул берилади.
Департамент жисмоний шахсларнинг қуйидаги марказий маълумотлар базаларини шакллантириш ва доимий янгилаб бориш бўйича ваколатли орган ҳисобланади:
♦ чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси фуқароларининг яшаш ва турган жойи бўйича рўйхатга олинган манзили тўғрисидаги маълумотлар;
♦ идентификaцияловчи ID карта серияси, рақами, берилган жойи ҳамда берилган санаси ва тугаш санаси тўғрисидаги маълумотлар;
♦ Ўзбекистон фуқаролиги тўғрисидаги маълумотлар;
♦ Ўзбекистон фуқаролари, Ўзбекистонда доимий яшовчи чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахслар тўғрисидаги маълумотлар;
♦ Ўзбекистонга таклиф қилинган чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахслар ҳақидаги, шунингдек, уларнинг виза муддати узайтирилганлиги тўғрисидаги маълумотлар.
2026 йил 1 сентябрдан қуйидаги давлат хизматларини ЯИДХП ва давлат хизматлари марказлари орқали кўрсатиш имконияти яратилади:
▪️ хорижда истиқомат қилаётган ватандошлар ва уларнинг оила аъзоларини Ўзбекистонга таклиф қилиш;
▪️ фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг биометрик ҳаракатланиш ҳужжатларини расмийлаштириш учун ариза юбориш.
“Ақлли” миграция шохобчалари ташкил этилади
“Ички ишлар органларининг миграция ва персоналлаштириш соҳасидаги фаолиятини рақамлаштириш орқали сифат жиҳатидан янги босқичга кўтариш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–14-сон, 19.01.2026 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, 2026 йил 1 майдан эксперимент тариқасида Тошкент, Самарқанд ва Фарғона вилоятлари ҳамда Қорақалпоғистон Республикасида 1 тадан туман (шаҳар) миграция ва персоналлаштириш бўлинмаларида ўзига ўзи хизмат кўрсатиш имконияти яратилган, сунъий интеллект асосидаги “Ақлли” миграция шохобчалари ташкил этилади. Бунда:
♦ дастлабки босқичда “Ақлли” миграция шохобчаларида белгиланган давлат хизматлари кўрсатилади;
♦ Ички ишлар вазирлиги томонидан ўзига ўзи кўрсатиладиган хизматлар турлари кенгайтириб борилади.
2026 йил 1 майдан Миграция ва персоналлаштириш департаменти ва унинг ҳудудий бошқармаларига Ўзбекистонга электрон кириш визаси асосида кириб келган чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг электрон визалари амал қилиш муддатини 1 маротаба 30 кунгача узайтириш ҳуқуқи берилади.
✅ Чет эл фуқароларига Ўзбекистон ҳудудида меҳнат фаолиятини амалга ошириш ҳуқуқини берадиган тасдиқномани расмийлаштириш ваколати Департамент ва унинг ҳудудий бошқармаларига ҳам берилади.
2026 йил 1 сентябрдан талабалар ётоқхонасига жойлашиш бўйича шартнома тузиш билан бир вақтда талабаларни турган жойи бўйича рўйхатга олишнинг композит тартиби жорий этилади.

• 3000 количество просмотров
Согласно решению, с 1 февраля 2026 года при первичном оформлении идентификационной ID-карты физическим лицам бесплатно выдается сертификат электронной цифровой подписи (ЭЦП), который записывается в чип ID-карты.
Департамент является уполномоченным органом по формированию и постоянному обновлению следующих центральных баз данных физлиц:
• сведения о зарегистрированном адресе по месту жительства и месту пребывания иностранных граждан, лиц без гражданства, а также граждан Республики Узбекистан;
• сведения о серии и номере ID-карты, месте выдачи, дате выдачи и сроке действия;
• сведения о гражданстве Республики Узбекистан;
• сведения о гражданах Узбекистана, а также иностранцах и лицах без гражданства, постоянно проживающих в Узбекистане;
• сведения об иностранцах и лицах без гражданства, приглашенных в Узбекистан, а также о продлении срока их визы.
С 1 сентября 2026 года через ЕПИГУ (ЯИДХП) и Центры госуслуг будет обеспечена возможность оказания следующих услуг:
• приглашение в Узбекистан соотечественников, проживающих за рубежом, и членов их семей;
• подача заявления на оформление биометрического проездного документа лицами без гражданства.
Создаются «умные» миграционные пункты
Принято постановление Президента «О мерах по выводу на качественно новый этап деятельности органов внутренних дел в сфере миграции и персонализации путем цифровизации» (ПҚ–14, 19.01.2026).
Согласно постановлению, с 1 мая 2026 года в экспериментальном порядке в г. Ташкенте, Самаркандской и Ферганской областях, а также в Республике Каракалпакстанпо одному районному (городскому) подразделению миграции и персонализации — будут созданы «умные» миграционные пункты на базе ИИ с возможностью самообслуживания, при этом:
• на первом этапе в «умных» пунктах будут оказываться определенные госуслуги;
• МВД будет поэтапно расширять перечень услуг самообслуживания.
С 1 мая 2026 года Департаменту миграции и персонализации и его территориальным управлениям предоставляется право однократно продлевать до 30 дней срок действия электронных виз иностранцев и лиц без гражданства, въехавших в Узбекистан по электронной въездной визе.
Также Департаменту и его территориальным управлениям передаются полномочия по оформлению разрешительного документа, предоставляющего иностранным гражданам право осуществлять трудовую деятельность на территории Узбекистана.
С 1 сентября 2026 года внедряется композитный порядок: при заключении договора на размещение в студенческом общежитии студент будет одновременно регистрироваться по месту пребывания.