“Жиззах вилоятида саноат ва қишлоқ хўжалиги бошқарувини такомиллаштиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–34-сон, 30.01.2026 й.) қабул қилинди.
✅ Қарорга кўра, Жиззах вилояти ҳокимлиги тузилмасининг умумий штат бирликлари доирасида қуйидаги лавозимлар киритилади:
► ҳокимнинг тоғли ҳудудлар ва яйловларни ривожлантириш, инвестиция ва савдо масалалари бўйича ўринбосари;
► ҳокимнинг дашт ва чўл ҳудудларида саноатни ривожлантириш, инвестиция ва савдо масалалари бўйича ўринбосари.
2026 йилдан янги киритилаётган вилоят ҳокими ўринбосарларининг фаолияти самарадорлигини баҳолашда натижага йўналтирилган бошқарув тизими тажриба-синов тариқасида жорий этилади. Бунда:
► уларга KPI кўрсаткичларини белгилашда тегишли ҳудудларда саноатни ривожлантириш ва инвестицияларни жалб қилиш бўйича стратегик кўрсаткичлар ва мақсадли индикаторлар кўзда тутилади;
► KPI кўрсаткичлари таснифланади (стратегик, ҳудуд ва туман), уларнинг ўзаро мутаносиблиги таъминланган ҳолда ишлаб чиқилади;
► уларнинг KPI кўрсаткичлари бўйича амалга оширилган чора-тадбирлар натижасида белгиланган мақсадларга эришганлик даражаси ва натижадорлиги билан баҳоланади.

• 1202 количество просмотров
Принято Постановление Президента «О дополнительных мерах по совершенствованию управления промышленностью и сельским хозяйством в Джизакской области» (ПП–34 от 30.01.2026 г.).
✅ В соответствии с постановлением, в пределах общей численности штатных единиц структуры хокимията Джизакской области вводятся следующие должности:
► заместитель хокима по вопросам развития горных территорий и пастбищ, инвестиций и торговли;
► заместитель хокима по вопросам развития промышленности в степных и пустынных территориях, инвестиций и торговли.
Начиная с 2026 года, при оценке эффективности деятельности вновь вводимых заместителей хокима области в порядке эксперимента внедряется система управления, ориентированная на результат. При этом:
► при установлении показателей KPI для них предусматриваются стратегические показатели и целевые индикаторы по развитию промышленности и привлечению инвестиций в соответствующих территориях;
► показатели KPI классифицируются (стратегические, региональные и районные) и разрабатываются с обеспечением их взаимной сбалансированности;
► эффективность и результативность их деятельности оцениваются по степени достижения установленных целей по итогам реализованных мероприятий в рамках показателей KPI.