Киберспорт йўналишида замонавий спорт турлари бўйича мусобақа ташкил этилади
“Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучларида киберспорт, дрон ва робот технологиялари йўналишидаги спорт турларини ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–75-сон, 03.03.2026 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, киберспорт, дрон ва робот технологиялари йўналишидаги замонавий спорт турлари бўйича мусобақа ташкил этилади.
Мусобақалар қуйидаги йўналиш ва босқичларда ўтказилади:
✅ йўналишлар:
▫️киберспорт йўналиши;
▫️ дрон технологиялари йўналиши;
▫️ робот технологиялари йўналиши;
✅ босқичлар:
▪️ 1-босқич – вазирлик ва идораларда ҳар йили август ойида “Ҳарбий қисм (муассаса) командири (бошлиғи) кубоги” ички мусобақаси;
▪️ 2-босқич – ҳар йили октябрь ойида “Ҳарбий округ қўшинлари қўмондони кубоги” мусобақаси;
▪️ 3-босқич – ҳар йили декабрь ойида “Мудофаа вазири кубоги” мусобақаси ўтказилади.
Мусобақа ғолиблари пул мукофоти билан рағбатлантирилади
Қарорга кўра, мусобақада ғолиб бўлган ҳарбий хизматчилар қуйидагича рағбатлантирилади:
► 1-босқичда ғолиб бўлган жамоанинг ҳар бир аъзоси бирйўла тўланадиган 10 млн сўм пул мукофоти ҳамда жамоа учун ҳарбий қисм (муассаса) командири (бошлиғи) кубоги;
► 2-босқичда ғолиб бўлган жамоанинг ҳар бир аъзоси бирйўла тўланадиган 30 млн сўм пул мукофоти ҳамда жамоа учун ҳарбий округ қўшинлари қўмондони кубоги;
► 3-босқичда ғолиб бўлган жамоанинг ҳар бир аъзоси бирйўла тўланадиган 50 млн сўм пул мукофоти ҳамда жамоа учун мудофаа вазири кубоги.
Мудофаа вазирлиги мусобақаларни ташкил этиш ва ўтказиш бўйича мувофиқлаштирувчи орган ҳисобланади.
✅ Мусобақада иштирок этувчи ҳамда саралаб олинган ҳарбий хизматчилар ҳисобини юритиш мақсадида хизмат доирасида фойдаланиш учун мўлжалланган ягона электрон реестр жорий этилади.

• 1158 количество просмотров
Принято Постановление Президента «О мерах по развитию видов спорта в направлениях киберспорта, дронов и робототехнологий в Вооружённых Силах Республики Узбекистан» (№ ПП–75 от 03.03.2026 г.).
Согласно постановлению, будут организованы соревнования по современным видам спорта в направлениях киберспорта, дрон-технологий и робототехнологий.
Соревнования будут проводиться по следующим направлениям и этапам:
Направления:
▪️ киберспорт;
▪️ технологии дронов;
▪️ робототехнологии.
Этапы соревнований:
1-й этап — ежегодно в августе во внутренних соревнованиях министерств и ведомств
«Кубок командира (начальника) воинской части (учреждения)».
2-й этап — ежегодно в октябре
соревнование «Кубок командующего войсками военного округа».
3-й этап — ежегодно в декабре
соревнование «Кубок Министра обороны».
Победители соревнований будут поощряться денежными призами
Согласно постановлению, военнослужащие-победители будут поощряться следующим образом:
1-й этап — каждому члену команды-победителя выплачивается единовременная денежная премия в размере 10 млн сумов, а также команде вручается Кубок командира (начальника) воинской части (учреждения);
2-й этап — каждому члену команды-победителя выплачивается 30 млн сумов, а также команде вручается Кубок командующего войсками военного округа;
3-й этап — каждому члену команды-победителя выплачивается 50 млн сумов, а также команде вручается Кубок Министра обороны.
Министерство обороны определено координирующим органом по организации и проведению соревнований.
Кроме того, для учета участвующих и отобранных военнослужащих будет внедрен единый электронный реестр, предназначенный для служебного пользования.