Ҳукумат қарори (125-сон, 30.03.2026 й.) билан Транспорт воситаларини бошқариш ҳуқуқини олган шахсларга йўл ҳаракати қоидалари бузилгани учун жавобгарлик ўтказилгани ҳақида Давлат йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати органларини хабардор қилиш тартиби белгиланди.
Қарорга кўра, 2026 йил 1 апрелдан тегишли транспортни фуқаролик-ҳуқуқий муносабатлар асосида бошқариш ҳамда улардан фойдаланиш ҳуқуқини олган шахсларга йўл ҳаракати қоидаларини бузганлик учун жавобгарлик ўтказилгани ҳақида Давлат йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати органларини хабардор қилиш имконияти яратилади.
Қарор билан тасдиқланган низомга кўра, хабардор қилиш ЯИДХП (my.gov.uz) ёки Жамоат хавфсизлиги департаменти Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизматининг мобил иловаси орқали амалга оширилади.
Хабардор қилиш хизматидан фойдаланиш учун транспорт эгаси ЯИДХП ёки мобил иловада шахсий кабинет очган ҳолда сўровнома тўлдиради ва унда бошқариш ҳуқуқини бериш муддатини кўрсатиб ўтади.
✅ Бошқариш ҳуқуқини олган шахс сўровномани тасдиқлаш орқали келгусида унга нисбатан жарима солиш тўғрисида қарор расмийлаштирилиб борилишига розилигини электрон рақамли имзо ёки “Mobile-ID” ёхуд “Face-ID” орқали тасдиқлайди.
Хабардор қилиш хизмати учун БҲМнинг 10 фоизи миқдорида йиғим ундирилади.
Шунингдек, мазкур қарор билан қонун ҳужжатларига киритилган ўзгартиришларга кўра, автомототранспорт воситасини рўйхатдан ўтказиш ҳақидаги гувоҳнома 5 йил муддатга расмийлаштирилиши белгиланди.

• 1289 количество просмотров
Постановлением Правительства №125 от 30 марта 2026 года утвержден порядок уведомления органов Службы безопасности дорожного движения о передаче ответственности за нарушения правил дорожного движения лицам, получившим право управления транспортными средствами.
Согласно постановлению, с 1 апреля 2026 года вводится возможность уведомления органов Службы безопасности дорожного движения о передаче ответственности за нарушение правил дорожного движения лицам, получившим право управления и пользования соответствующим транспортным средством на основе гражданско-правовых отношений.
Согласно положению, утвержденному данным постановлением, уведомление осуществляется через ЕПИГУ (my.gov.uz) или через мобильное приложение Службы безопасности дорожного движения Департамента общественной безопасности.
Для использования услуги уведомления владелец транспортного средства должен открыть личный кабинет на ЕПИГУ или в мобильном приложении, заполнить анкету-заявление и указать в ней срок предоставления права управления.
Лицо, получившее право управления, подтверждает заявление и тем самым выражает согласие на то, что в дальнейшем решения о наложении штрафа в отношении него будут оформляться напрямую. Подтверждение осуществляется с помощью электронной цифровой подписи, “Mobile-ID” или “Face-ID”.
За услугу уведомления взимается сбор в размере 10 процентов БРВ.
Также, согласно изменениям, внесенным данным постановлением в законодательные акты, свидетельство о регистрации автомототранспортного средства будет оформляться сроком на 5 лет.