“Ҳуқуқий эксперимент тўғрисида”ги Қонун (ЎРҚ–1127-сон, 27.03.2026 й.) қабул қилинди.
Қонунга кўра, норматив-ҳуқуқий ҳужжат қабул қилиш ҳуқуқига эга бўлган орган ёки мансабдор шахс ваколатли орган ҳисобланади.
Ҳуқуқий эксперимент муддати 6 ойдан 3 йилгача муддатга белгиланади.
Ҳуқуқий экспериментнинг ягона реестри ҳуқуқий экспериментни ташкил этиш, ўтказиш ва унинг якунлари бўйича амалга оширилган ишлар тўғрисидаги маълумотларни ўз ичига олади.
✅ Ҳуқуқий эксперимент муайян ҳудудда ва (ёки) шахслар доираси бўйича чекланган ҳолда, белгиланган вақт оралиғида ўтказилади.
Ҳуқуқий эксперимент натижаси юзасидан ваколатли орган ҳуқуқий эксперимент якунлари бўйича ҳисобот асосида қуйидаги қарорлардан бирини қабул қилади:
♦ ҳуқуқий эксперимент тартибида қабул қилинган норматив-ҳуқуқий ҳужжатни ёки экспериментал-ҳуқуқий нормаларни уларнинг амал қилишини вақт бўйича, муайян ҳудудда ва (ёки) шахслар доираси бўйича чекланмаган ҳолда қабул қилиш мақсадга мувофиқлиги тўғрисида;
♦ ҳуқуқий эксперимент тартибида қабул қилинган норматив-ҳуқуқий ҳужжатни ёки экспериментал-ҳуқуқий нормаларни уларнинг амал қилишини вақт бўйича, муайян ҳудудда ва (ёки) шахслар доираси бўйича чекланмаган ҳолда қабул қилиш мақсадга мувофиқ эмаслиги тўғрисида;

• 701 количество просмотров
Согласно Закону, уполномоченным органом считается орган или должностное лицо, имеющее право на принятие нормативно-правового акта.
Срок правового эксперимента устанавливается от 6 месяцев до 3 лет.
Единый реестр правового эксперимента включает сведения об организации, проведении правового эксперимента, а также о работе, проделанной по его итогам.
✅ Правовой эксперимент проводится в пределах определённой территории и (или) ограниченного круга лиц, в установленный период времени.
По результатам правового эксперимента уполномоченный орган на основании отчёта об итогах эксперимента принимает одно из следующих решений:
♦ о целесообразности принятия нормативно-правового акта или экспериментальных правовых норм, принятых в порядке правового эксперимента, без ограничения срока действия, территории и (или) круга лиц;
♦ о нецелесообразности принятия нормативно-правового акта или экспериментальных правовых норм, принятых в порядке правового эксперимента, без ограничения срока действия, территории и (или) круга лиц;