Ҳукумат қарори (140-сон, 01.04.2026 й.) билан “Жисмоний шахсларни Медиаторлар реестрига киритиш бўйича давлат хизматини кўрсатиш”нинг маъмурий регламенти тасдиқланди.
Ушбу Регламент жисмоний шахсларни Медиаторлар реестрига киритиш билан боғлиқ давлат хизматини кўрсатиш тартибини белгилайди.
Қарорга кўра, махсус ўқув курсида ўқиган, малака имтиҳонини топширмоқчи бўлган ва Реестрга кириш истагини билдирган жисмоний шахс:
▫️ Давлат хизматлари марказига шахсан келиб мурожаат этади;
▫️ ёки ЯИДХП (my.gov.uz) орқали рўйхатдан ўтади.
✅ Талабгор сўровномани юбориш вақтида медиация тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатлари талаблари ва медиаторнинг касб этикаси қоидалари билан танишганини тасдиқлаши лозим.
Талабгорнинг малака имтиҳонидан муваффақиятли ўтиши (нотариуслар ва адвокатлар бундан мустасно) уни Реестрга киритиш учун асос бўлади.

• 774 количество просмотров
Постановлением Правительства (№ 140 от 01.04.2026) утверждён административный регламент оказания государственной услуги по внесению физических лиц в Реестр медиаторов.
Данный Регламент определяет порядок оказания государственной услуги, связанной с внесением физических лиц в Реестр медиаторов.
Согласно постановлению, физическое лицо, прошедшее специальный учебный курс, желающее сдать квалификационный экзамен и выразившее намерение быть включённым в Реестр:
▫️ лично обращается в Центр государственных услуг;
▫️ или регистрируется через ЕПИГУ (my.gov.uz).
✅ При подаче запроса заявитель обязан подтвердить, что ознакомлен с требованиями законодательства о медиации и правилами профессиональной этики медиатора.
Успешное прохождение заявителем квалификационного экзамена (за исключением нотариусов и адвокатов) является основанием для его внесения в Реестр.