“Фавқулодда вазиятлардан муҳофаза қилиш соҳасида малакали кадрлар тайёрлаш тизимини тубдан ислоҳ қилиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–123-сон, 03.04.2026 й.) қабул қилинди.
Маълумот учун: ПФ–5706-сон Фармон асосида Фавқулодда вазиятлар вазирлиги академияси (Академия) ташкил этилган.
Қарорга кўра, Фавқулодда вазиятлар вазирлигининг Фуқаро муҳофазаси институти ҳамда Бошланғич тайёргарлик ва малака ошириш маркази Академия ҳузуридаги Фуқаро муҳофазаси институти ҳамда Малака ошириш маркази этиб қайта ташкил этилади.
Академиянинг ягона таълим кампусида қуйидагилар ташкил этилади:
► Академия ҳузуридаги Қутқарувчилар тайёрлаш техникуми;
► Хорижий кадрларни тайёрлаш факультети.
Академияда 2 босқичли олий таълим тизимида юқори малакали профессионал кадрлар тайёрлашни қуйидаги шаклларда йўлга қўйиш:
► ҳарбий таълим йўналишларида кундузги таълим шаклида давлат гранти, умумфуқаровий таълим йўналишларида кундузги, кечки ва масофавий таълим шаклларида тўлов-контракт асосида бакалаврлар тайёрлаш;
► фавқулодда вазиятлар давлат тизими таркибига кирувчи вазирлик ва идоралар учун ҳарбий ва умумфуқаровий мутахассисликларида тўлов-контракт, кундузги, кечки ва масофавий таълим шаклларида магистрлар тайёрлаш.
Академияда 2027/2028 ўқув йилидан тажриба-синов тариқасида “2+2” таълим шаклида бакалавриат таълим йўналишлари бўйича кадрлар тайёрлашнинг янги тизими жорий этилади.

• 1045 количество просмотров
Принято постановление Президента «О мерах по коренному реформированию системы подготовки квалифицированных кадров в сфере защиты от чрезвычайных ситуаций» (№ ПП–123 от 03.04.2026).
Для справки: на основании Указа № ПФ–5706 была создана Академия Министерства по чрезвычайным ситуациям.
Согласно постановлению, Институт гражданской защиты и Центр начальной подготовки и повышения квалификации Министерства по чрезвычайным ситуациям реорганизуются в Институт гражданской защиты и Центр повышения квалификации при Академии.
В едином образовательном кампусе Академии будут созданы:
► техникум подготовки спасателей при Академии;
► факультет подготовки иностранных кадров.
В Академии будет налажена подготовка высококвалифицированных профессиональных кадров в рамках двухуровневой системы высшего образования в следующих формах:
► подготовка бакалавров по военным направлениям обучения — в очной форме на основе государственного гранта, а по гражданским направлениям — в очной, вечерней и дистанционной формах на платно-контрактной основе;
► подготовка магистров для министерств и ведомств, входящих в государственную систему по чрезвычайным ситуациям, по военным и гражданским специальностям — на платно-контрактной основе, в очной, вечерней и дистанционной формах.
С 2027/2028 учебного года в Академии в порядке эксперимента будет внедрена новая система подготовки кадров по направлениям бакалавриата в формате обучения «2+2».