• 32686 марта ўқилди
• суд томонидан руҳияти бузилиши (руҳий касаллиги ёки ақли заифлиги) сабабли муомалага лаёқатсиз деб топилган бўлса;
• содир қилган жинояти учун уч йилдан кам бўлмаган муддатга озодликдан маҳрум қилинган бўлса.
Ваколатли орган: ФҲДЁ органлари
• Ариза;
• Эр (хотин)нинг муомалага лаёқатсиз ёхуд бедарак йўқолган деб топилганлиги тўғрисида қонуний кучга кирган суд қарори;
• Эр (хотин)нинг уч йилдан кам бўлмаган муддатга озодликдан маҳрум қилинганлиги тўғрисида қонуний кучга кирган суд ҳукмидан кўчирма;
• Судланган эр (хотин)нинг никоҳдан ажратишга ўртада болалари ва молмулки юзасидан низоси йўқлиги тўғрисидаги розилиги.
Болалари тўғрисида, биргаликдаги умумий мол-мулкини бўлиш ҳақида ёки ёрдамга муҳтож, меҳнатга лаёқатсиз эр (хотин)га таъминоти учун маблағ тўлаш ҳақида низо мавжуд бўлса никоҳдан ажратиш суд тартибида амалга оширилади

• 32743 количество просмотров
Расторжение брака по заявлению одного из супругов производится в следующих случаях, если другой супруг:
• признан судом безвестно отсутствующим;
• признан судом недееспособным вследствие психического расстройства (душевной болезни или слабоумия);
• осужден к лишению свободы на срок не менее трех лет за совершение преступления.
С указанных лиц при выдаче свидетельства о расторжении брака сбор не взимается.
• вступившее в законную силу решение суда о признании мужа (жены) безвестно отсутствующим либо недееспособным;
• выписка из вступившего в законную силу приговора суда об осуждении мужа (жены) к лишению свободы на срок не менее трех лет, а также согласие осужденного на расторжение брака, отсутствие у него споров об общих детях и имуществе.
При наличии спора о детях, о разделе общего совместного имущества или о выплате средств на содержание нуждающемуся нетрудоспособному мужу (жене) расторжение брака производится в судебном порядке.