• 21133 марта ўқилди
Бемор поликлиниканинг йўлланмаси (ордер) бўйича шифохона ёки клиникага ётқизилганда даволаш ва парваришлаш бепул амалга оширилади.
Зарурат бўлганда Соғлиқни сақлаш вазирлиги ва ҳудудий соғлиқни сақлаш бошқарув органлари мижозларнинг имтиёзли тоифасини бепул тиббий ёрдам олиш учун ўзининг идоравий мансуб тиббиёт муассасаларига йўналтириши мумкин.
Агар мижоз тиббий ёрдам олиш учун тегишли йўлланмасиз (ордерсиз) тиббиёт ташкилотига бевосита мурожаат этса, тиббий ёрдам белгиланган тартибда пуллик асосда кўрсатилади, шошилинч ва кечиктириб бўлмайдиган тиббий ёрдам кўрсатиш талаб этиладиган ҳоллар бундан мустасно.
Мижозлар қабул бўлими (регистратура) томонидан қабул қилинади, улар мижозларни иш тартиби, тиббий ёрдамлар рўйхати, ушбу ёрдамни кўрсатиш ва олиш шарт-шароитлари, врач-мутахассислар малакаси тўғрисидаги маълумотларни ўз ичига олувчи бепул, тушунарли ва ишончли ахборот билан таъминлашлари шарт.

• 21185 количество просмотров
При поступлении больного в больницу или клинику по направлению (ордеру) поликлиники лечение и уход осуществляется на бесплатной основе.
При необходимости Министерство здравоохранения и территориальные органы управления здравоохранением могут направить пациентов льготного контингента на бесплатное лечение в свои подведомственные медицинские организации.
При непосредственном обращении пациента в медицинские организации для получения медицинской помощи без соответствующего направления (ордера) медицинская помощь оказывается в установленном порядке на платной основе, кроме случаев, требующих оказания экстренной и неотложной медицинской помощи.
Прием пациентов осуществляется отделением приемного покоя (регистратурой) медицинского учреждения, которая обязана обеспечить пациентов бесплатной, доступной информацией о режиме работы, перечне медицинских услуг, условиях предоставления медицинской помощи, сведения о врачах и другое.